MUHARİP GAZİLERE NEDEN İSTİHDAM HAKKI VERİLMİYOR?

CHP Gaziantep milletvekili Mehmet Gökdağ, TBMM Başkanlığına verdiği önerge ile şeref aylığı alanlarla ilgili sorunları dile getirerek, Bakan Ayşenur İslam tarafından önergede er verilen soruların yanıtlanmasını talep etti.
Bu haber 2015-08-04 02:45:23 eklenmiş ve 1405 kez görüntülenmiştir.

MUHARİP GAZİLERE NEDEN İSTİHDAM HAKKI VERİLMİYOR?

mehmet gokdagCHP Gaziantep milletvekili Mehmet Gökdağ, TBMM Başkanlığına verdiği önerge ile şeref aylığı alanlarla ilgili sorunları dile getirerek, Bakan Ayşenur İslam tarafından önergede er verilen soruların yanıtlanmasını talep etti.

Gökdağ önergesinde aşağıdaki bilgilere yer verdi:

“Ülkemizde İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatında muharip gazi olan yaklaşık 30 bin vatandaşımız bulunmaktadır. 1005 sayılı Kanuna tabi olan bu gazilerimiz, şehit aileleri ve iç güvenlik gazilerine tanınan bazı hakların kendilerine de verilmesi konusunda yoğun çaba içindelerdir. Ancak bu haklar için muhalefet tarafından verilmiş olan onlarca kanun teklifi ve önerge iktidar nazarında kıymet görmemiş, gündeme alınmamıştır. 20.2.1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanunda 06.03.2007 tarih ve 5595 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, "Şeref Aylığı" bağlanan muharip gaziler arasında herhangi bir sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrım yapılmak suretiyle "vatana hizmet" kriteri göz ardı edilmiş ve farklı "şeref' derecelerinin uygulanmasına geçilmiştir. Oysaki İstiklal Harbi, Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan tüm gazilerimiz ülkemiz için aynı fedakârlıklarda bulunmuşlardır.”

Milletvekili Gökdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’dan aşağıdaki sorulara yanıt vermesini talep etti:

Buna istinaden;

1- Muharip gazi aylığı bağlanmış vatandaşımızın sayısı kaçtır? Bu gazilerimizin aldığı en yüksek ve en düşük aylık miktarları ne kadardır?

2- 5595 sayılı Kanunla sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrımla verilen "Şeref Aylığı" ödemesinde söz konusu ayrımı ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

3- 3713 sayılı Kanuna tabi olan Şehit yakınlarına ve Malul gazilere yönelik uygulanan faizsiz konut kredisi imkânından muharip gazilerimizin de yararlanması hususunda bakanlık olarak bir çalışma yapılmakta mıdır?

4- Şehit yakınları ve malul gazilerin işsiz çocuklarına tanınan kamuda istihdam hakkının muharip gazilere tanınmamasının gerekçesi nedir? Bakanlık olarak bu adaletsizliğin giderilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

memurunyeri

ETİKETLER : Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Manşet haberleri
Facebook'ta Bizi Takip Edin.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


Arşiv Arama
- -
Anket
Radyo Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Gazi45Radyosu
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
© Copyright 2018 Gazi45Radyosu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi 45 radyosu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzon spor
Bursa spor
SİYASET
Adalet Bakanlığı
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
E-Devlet
M.E.B.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat