PKK AYAKLANMA İÇİN BAHARI BEKLİYOR


Bu makale 2016-02-29 18:04:54 eklenmiş ve 1333 kez görüntülenmiştir.
Gazi Koray Gürbüz Ankara

PKK AYAKLANMA İÇİN BAHARI BEKLİYOR

 

Dünya basınını incelerseniz ülkemizin doğusunda ve güneydoğusunda yaşanan çatışmaların, terörist eylemler olarak değil “özgürlük mücadelesi(!)” olarak ele alındığını görürsünüz.

 

Bize göre çok yanlış olan bu yaklaşım kabul edilince PKK terör örgütü, HDP de terör örgütünün siyasi kolu olarak faaliyet gösteren bir yapı olmaktan kurtuluyor. Bu durumda Apo da terör örgütü lideri olarak değil, PKK’lıların da iddia ettiği gibi “halk önderi(!)” haline dönüşüveriyor.

 

Bu durumu emperyalizmin doğal bir politikası olarak görebilirsiniz elbette. Fakat böyle bir bakış açısı ve kullanılan dil, PKK’yı olmadığı halde “tüm Kürtlerin temsilcisi(!)” olarak konumlandırıyor.

 

Emperyalizm ve yerli işbirlikçileri de durmadan bu denklem üzerine oynuyorlar. Çünkü genellemeler üzerinden propaganda üretmenin ve kutuplaşma yaratmanın çok daha kolay olduğunu biliyorlar. Kürtlerin tek temsilcisi PKK’ymış gibi yayınlar yaparak vatanına, milletine ve bayrağına bağlı Kürtlerin seslerini kısmış oluyorlar. Bu durum aynı zamanda toplumu her zamankinden çok daha fazla gergin ve çatışmaya hazır halde tutuyor.

 

Son dönemde yaşanan şehir merkezli çatışmaların arka planında yatan şeylerden biri de bu zaten: Toplumun her kesimine hâkim olan gerginlik!

 

Aslına bakarsanız bu çatışma ortamını Oslo görüşmelerinin basına sızmasından beri bekliyordum. Zira MİT görevlileriyle terör örgütü yöneticileri arasında yapılan görüşmelere, bölgenin kontrolünün PKK’ya teslim edildiği ortaya çıkıyordu.

 

Olayların gelişimine baktığımızda Kobani’de Sokak çatışmaları konusunda büyük tecrübe kazanan PKK, 2016 yılının bahar aylarında güneydoğuda, hatta bütün Türkiye’de ayaklanmalar çıkarmak isteyecektir.

 

Peki, büyük ayaklanma nerede başlar?

 

Bana göre hâlihazırda Sur’da, Cizre’de, Silopi’de devam eden PKK’nın ayaklanma hareketleri sadece bir ön prova. Prova diyorum çünkü PKK henüz daha güçlü ve daha hazırlıklı olduğu Nusaybin ve Yüksekova gibi yerlerde geniş çaplı hendek faaliyetine başlamadı.

 

PKK, özellikle Nusaybin’de sokak çatışmaları için hazırlık yapıyor. Çünkü Suriye sınırının hemen 500 metre karşısında bulunan Kamışlı ilçesinde PKK’nın ya da PYD’nin Suriye'deki silahlı kolu olan YPG var.

 

PKK ve ona bağlı uzantıları IŞID’la mücadele adı altında Amerika’dan, Rusya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den ve bölgenin en etkili aktörü olan İsrail’den hem ağır silah hem de eğitim aldı. Bu sayede geçmişle kıyaslarsak oldukça güçlü bir noktaya ulaştı.

 

Bu durumda, TSK’nin Nusaybin’deki bir kalkışmaya karşı yürüteceği herhangi bir operasyon karşısında, PKK’nın Kamışlı’daki teröristlerden ağır silahlarla destek alacağı kesin.

 

Ayrıca her ne kadar Rusya doğru olmadığını iddia etse de Ruslar’ın, Kamışlı’da kara ve hava üssü kurma hazırlıkları içinde olduğunu biliyoruz. Bu durum TSK’nin PKK’ya yönelik Kamışlı’da yapacağı operasyonlarda Rusya ile karşı karşıya kalma ihtimalini yükseltecektir.

 

Elbette bahsettiğim bu olasılık dış güçlerle ve onların bölgeye yönelik faaliyet ve amaçlarıyla ilgili. Dış güçlerin bizim sınırlarımızda ve ülkemizin belli bölgelerinde bu kadar rahat hareket edebilmelerinin ana sebebiyse AKP’nin yürüttüğü “açılım” politikalarıyla PKK’nın bölgede hâkim olmasının sağlanmış olması.

 

PKK, 2002’de terör faaliyeti yapamayacak noktadayken ve psikolojik olarak çökmüşken AKP tarafından alınıp, kurtarıldı. Bununla da yetinmeyen AKP, uyguladığı yanlış politikalarla bölge halkını PKK’ya itmiş oldu. Artık nerdeyse 15 yıldır PKK’nın elini kolunu sallayarak örgütlendiği, mahkeme kurduğu, vergi dairesi oluşturup, askere alma işlem yaptığı bir bölge var ortada. Bu süre zarfında devleti ortalıkta göremeyen ve otorite olarak PKK’yı gören genç bir kitle meydana geldi. Şimdi o genç gruplardan ve ailelerinden bir kısmı PKK’nın ve Apo’nun arkasından yürümeye hazır. Çünkü AKP sayesinde devleti hiç görmediler. Gördükleri tek güç PKK’ydı. Bu yüzden sokağa dökülmek için hazır bekleyen bir kesim var artık.

 

Daha kötüsü KCK gibi yapılanmalar sayesinde toplumun geniş kesimlerine yayılmış bir örgüt var karşımızda. Devletin boşalttığı alanları dolduruyorlar ve görünüşe göre bahar aylarını bekliyorlar.

 

SADECE BİR KIVILCIM

 

Tahminlerime göre baharda olaylar başlarsa hükümet sert tedbirler uygulayacak. Olaylar büyüdükçe uluslararası basın, yerli satılık kalemleri ve aydınlarıyla beraber Türk hükümetini; halkına zulüm eden, halkını öldüren, Esad gibi, Kaddafi gibi diktatör olmakla itham edecek.

 

Bu esnada Irak ve Suriye’de hat belirleyen IŞID, Türkiye’de katliamlara başlayacak.

 

Ardından BM, AB, NATO gibi kuruluşlar KCK yetkilileri ile masaya oturup Türkiye’ye müdahaleyi tartışacaklar. Bu arada İstanbul, İzmir, Ankara’da Patlamalar ve olaylar devam edecek.

Çok mu hayalî? İmkânsız gibi mi göründü size?

 

Peki, öyleyse 2002’de bitmiş olan PKK’nın 2016’da emperyalizmin “müttefik” olarak gördüğü bir yapı haline gelmesi ne?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Fetö mağduruyum
Melih DEMİR 2017-08-05 17:35:22
Koray merhaba ben GAZİ Melih DEMİR ZONGULDAK PUSULA tv de 08/09/2015 yılında bir canlı yayına konuk oldum o programda CEMAATİ eleştirmiştim terörün kaynağının cemaat olduğunu bu işin içinde olduklarını söylemiş terörün bitmesi için önce cemaati bitirmek gerektiğini söylemiş akabinde cezaevi ne girmiş ve cezaevi n de cemaatin İNFAZ kolu tarafından mağdur edildim hain darbe girişimi sonrası tarafıma adli linç uygulayan infaz memuru FETÖ terör örgütüne üye olmaktan açığa alınsada beraat etsem de benim mağduriyetim bitmemiştir işimden oldum çok mağduruz burada kimse yardımcı olmuyor yardımcı olun 05429610900
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Facebook'ta Bizi Takip Edin.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR


Arşiv Arama
- -
Anket
Radyo Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Gazi45Radyosu
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
© Copyright 2018 Gazi45Radyosu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi 45 radyosu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzon spor
Bursa spor
SİYASET
Adalet Bakanlığı
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
E-Devlet
M.E.B.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat